Rynek kredytów w Polsce

 Rynek kredytów w Polsce intensywnie  się rozwija, co wynika między innymi z tego, że coraz większa liczba Polaków nie ma obaw przed braniem na siebie zobowiązań w postaci kredytów. Dodatkowo w Polsce coraz lepiej zarabiamy, a co za tym idzie możemy pozwolić sobie na większą konsumpcję i zaciąganie większych sum w postaci kredytów. W ten sposób na polskim rynku pojawiają się coraz liczniej, duże instytucje finansowe o renomie międzynarodowej.

Daje to możliwości korzystania z licznych promocji również w przypadku kredytów. Z drugiej strony kredyty na polskim rynku nadal nie należą do tanich, więc zaciąganie ich bez możliwości obniżenia oprocentowania, czy kosztów dodatkowych nadal nie  jest zbyt korzystne. W Polsce klienci banków nie są tak chętnie na branie kredytów, jak w krajach zachodniej Europy. Przekłada się to między innymi na to, że Polacy posiadają wiele oszczędności poza bankami. Wynikać to może również z nieufności do instytucji finansowych. Na polskim rynku kredytów pojawiają się, jednak coraz ciekawsze oferty. Możemy między innymi korzystać z różnych ofert kredytów hipotecznych. Jeszcze jakiś czas temu takie kredyty były przede wszystkim kierowane do odbiorców w postaci firm.

Niskie oprocentowanie kredytów oraz koszty dodatkowe

Jeśli decydujemy się na zaciągnięcie kredytu musimy przede wszystkim mieć odpowiednie możliwości finansowe. Można powiedzieć, że kredyt jest zawsze dla tych którzy posiadają pieniądze. Kredyt generalnie ma na celu poprawienie naszej sytuacji związanej z konsumpcją. Jest to swoistego rodzaju odłożenie naszych zobowiązań finansowych w przyszłość. Jeśli wiemy, że w danym momencie kredyt jest bardzo wysoko oprocentowany warto zastanowić się, czy lepszym rozwiązaniem nie będzie oszczędzanie pieniędzy na jakiś zakup. W ten sposób okazać się może, że w przyszłości kredyt będzie tańszy i będzie nam go łatwiej pozyskać.

Takie rozważania zawsze powinniśmy podejmować w sytuacji, gdy chcemy decydować się na wzięcie kredytu konsumpcyjnego. W przypadku ofert takich kredytów możemy spotkać się, choćby z wysokim oprocentowaniem, ale także kosztami dodatkowymi. Wynika to z tego, że kredyty konsumpcyjne, choć dotyczą małych kwot, najczęściej z punktu widzenia banków są słabo zabezpieczone. Z tego powodu banki zawsze starają się na nich, jak najwięcej zarobić, gdyż są do zobowiązania krótkoterminowe. Gdy jesteśmy klientami zawsze powinniśmy szukać takich ofert kredytów jakie minimalizują nie tylko oprocentowanie, ale także takie koszty, jak przygotowanie wniosku kredytowego, wyliczenie zdolności kredytowej, marża banku, czy koszt opłacenia ubezpieczenia.