Ocena banku to nie wszystko w minimalizacji naszego ryzyka

Posted by on wrz 9, 2015 in warunki obowiązujące przy różnych kredytach | 0 comments

taschenrechnerNależy pamiętać, że banki coraz chętniej udzielają kredytów. Jednak wiele osób myli uzyskanie w banku zdolności kredytowej z własnymi możliwościami spłaty konkretnego kredytu. Warto wiedzieć, że zdolność kredytowa określa tylko nasze przeszłe dochody, a co za tym idzie określa możliwości, które posiadamy w danej chwili. Nie ocenia ona zatem w żaden sposób tego w jakiej sytuacji się znajdujemy, czyli jakie są nasze przyszłe możliwości osiągania dochodu. Tylko, zatem my sami możemy określić na przykład ryzyko utraty przez nas pracy, bo znamy środowisko w jakim pracujemy. Ponadto w żadnym razie nie powinniśmy do naszych możliwości finansowych doliczać dochodów, które uzyskujemy  z jakiejś dodatkowej działalności. Bank może wziąć to pod uwagę i zwiększyć nam kwotę kredytu, ale z naszej perspektywy takie dochody, które łatwo stracić powinny być przez nas traktowane z dużą niepewności.

W taki sposób wiele osób szacując swoje dochody na przykład doliczając premie uzyskiwane za wyniki wpada w przyszłości w spirale zadłużenia, gdy okazuje się, że takie czasowo osiągane dochody przestają się pojawiać. Z naszej perspektywy  biorąc każdy kredyt powinniśmy zachowywać dozę sceptycyzmu i zakładać także scenariusze pesymistyczne, które mogą się wydarzyć w naszej przyszłości, a które mogą sprawić kłopoty w spłacie kredytu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>